Eskişehir kombi servisi rehberinde yetkili ve özel servislerin telefonları, kombi bakım, satış, yedek parça, temizlik hizmetleri ve yorumlar bulunmaktadır.

Kombide Eşanjör Nedir?

Eşanjör;  herhangi bir temas olmadan, birbirinden farklı ısılara sahip iki akışkanın birinden diğerine ısı transferini sağlayan mekanik bir parçanın adıdır. Eşanjör kelimesi heat exchanger (ısı aktarımı yapan) kelimesinin Türkçeleştirilmiş halidir.

Eşanjör, kombinin ısıtma sisteminin ana parçalarından biridir. Ana eşanjör, kombinin sahip olduğu en büyük parçalardandır.  Brülörden aldığı ısıyla kaloriferlere giden suyu ve musluğa giden suyu ısıtmaktadır. Kombilerin modeline göre içerisinde bulunan eşanjör sayısı değişmektedir. Kombide bulunan eşanjör sayısı verimli bir performans sergilemesi, kalitesi açısından birçok ipucu vermektedir. Bu sebeple kullanıcıların kombilerinde bulunan eşanjör sayısını bilmeleri, alırken bu özelliğine de dikkat etmeleri fayda sağlayacaktır.

Tek eşanjörlü kombi;

Kalorifer suyu da çeşme suyu da kombinin yanma odasında ısınmaktadır. Bu tip kombilerde eşanjörden sürekli su akışı olduğu için kireçlenme, tıkanma gibi sorunlar yaşanabilir.

Çift Eşanjörlü Kombi;

Bu tip kombilerde eşanjörlerden bir tanesi kalorifer suyunu ısıtmak için, diğer eşanjör ise çeşme suyunu ısıtmak için devrededir. Bu iki eşanjörlerden yalnızca bir tanesi yanma odasında bulunur. Kalorifer suyu eşanjörü yanma odasında direk ısıya maruz kalır ancak çeşme suyu da kalorifer suyuyla ısıtılır.

Üç eşanjörlü kombi

Üç eşanjör bulunan kombi Yoğuşmalı kombidir. Bu tarz cihazlarda kalorifer suyu ve çeşme suyu iki ayrı eşanjörde tıpkı çift eşanjörlü kombilerin çalışma prensibiyle faaliyettedir. Üçüncü eşanjörde ise yoğuşma sağlanır. Yanma sonucunda oluşan gazların sıcak olan kısmı bacadan atılmak yerine bu bölüme getirilir ve bu şekilde tasarruf edilmiş olur.

 

Bir kombide eşanjörle ilgili sorun yaşandığını anlatan durumlar;

Kombiden dışarıya su sızıyor,

Kombi çalışıyor ancak sıcak su vermiyor,

Kombide doldurma vanası kapalı olmasına rağmen basınç yükseliyor,

Kombi çalışıyor ancak petekler az ısınıyor,

Kombi aşırı ısınma hatası veriyorsa eşanjörle ilgili kireçlenme, tıkanma ya da arıza yaşanıyor olabilir. Bu durumlarda tüm kontrolleriniz sağladıktan sonra kombi eşanjör değişimi, Eskişehir eşanjör değişimi fiyatları için servisiniz ile iletişime geçmeniz gerekir.

1.673 Kez Görüntülendi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Servis
Bul!